Biedronki i sałatka owocowa

ROBIENIE SAŁATKI OWOCOWEJ

Wtorek  18.10.2016r. był pysznym dniem w naszej grupie „Biedronek”, ponieważ maluchy z Przedszkola „Pod lipami” w Wiosce przygotowywały sałatkę owocową. Na początku dzieci wysłuchały piosenki „Już owoców pełen kosz”, potem rozwiązywały zagadki o owocach. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce.

Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci:

• Ubranie fartuszków , dokładne umycie rąk.
  • Umycie owoców i obranie z pomocą nauczyciela.
  • Krojenie owoców w kostkę za pomocą nożyków (zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa).
  • Wkładanie pokrojonych owoców do dużej miski.
  • Doprawienie jogurtem, wymieszanie.
  • Degustacja sałatki; dzielenie się swoimi wrażeniami; podkreślenie wkładu pracy każdego dziecka w powstanie sałatki; zachęcanie do wykonania podobnej z rodzicami w domu.

Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.